ОСС – 100 ГОДИНА ОДБОЈКЕ У СРБИЈИ
Одбојкашки савез Србије је у београдском Сава Центру организова свечаност поводом прославе 100 година одбојке у Србији у присуство око 400 гостију из земље и света. Уваженим гостима су се обратили Ђула Мештер, председник ОСС, Зоран Гајић, министар спорта у Влади Републике Србије и Милош Вучевић, председник Владе Републике Србије.
ГАЛЕРИЈА ФОТОГРАФИЈА МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ НА: хттпс://ossrb.org/галерија-фотографија/итем/2992-галерија-фотографија-100-година-одбојке-у-србији.хтмл
Признања за животно дело поводом 100 година одбојке у Србији добили су Сава Гроздановић, Лазар Гроздановић (постхумно), Слободан Милошевић „Шева“, Милутин Поповић, Зоран Гајић, Зоран Терзић и Александар Боричић, који се захвалио на признању у име свих награђених. Уместо Саве Гроздановића, који се видео поруком обратио присутнима, награду је примио његов син Илија, а уместо Лазара Гроздановића његов син Петар.
Јелена Николић, први потпредседник ОСС уручила је „Специјална признања поводом 100 година одбојке у Србији“ освајачима бронзане медаље на ОИ 1996. и златне медаље на ОИ 2000. у Сиднеју. Признања су примили Жељко Танасковић, Рајко Јокановић, Ђорђе Ђурић, Вељко Петковић, Васа Мијић, Слободан Бошкан, Владимир Батез, Игор Вушуровић, Слободан Ковач, Ђула Мештер, Андрија Герић, Горан Вујевић, Владимир Грбић, Иван Миљковић, Никола Грбић и Зоран Гајић.
Иван Кнежевић, генерални секретар ОСС, предао је „Специјална признања поводом 100 година одбојке у Србији“ одбјкашицама које су представљале Србију на великим такмичењима и освајале медаље. Признања су добиле Весна Ђуришић, Јелена Николић, Сања Малагурски, Наташа Крсмановић, Теодора Пушић, Силвија Поповић, Александра Јегдић, Ана Бјелица, Тијана Малешевић, Милена Рашић, Стефана Вељковић, Јована Стевановић, Бранкица Михајловић, Тијана Бошковић и Маја Огњеновић, као и Зоран Терзић.
Свечаности су присуствовали Милош Вучевић, председник Владе Републике Србије, Братислав Гашић, министар одбране, Дарко Глишић, министар за јавна улагања, Зоран Гајић, министар спорта, Татјана Мацура, министар без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена, Дане Баста, покрајински секретар за спорт, и Марио Ђуран, помоћник министра за спорт у Министарству породице, омладине и спорта Републике Српске.
У делегацији Министарства спорта били су Марко Кешељ, државни секретар, Дејан Бојовић, посебни саветник министра, и Јован Кнежевић, шеф кабинета министра.
У делегацији Олимпијског комитета Србије били су Божидар Маљковић, председник ОКС, Ђорђе Вишацки, генерални секретар ОКС, Жарко Зечевић, први потпредседник ОКС, и Дамир Штајнер, извршни директор ОКС.
Церемонији су присуствовали и Зоран Мићовић, председник Параолимпијског комитета Србије, Давор Штефанек, председник Спортског савеза Србије, и Горан Маринковић, генерални секретар ССС.
Мр Бојан Кекић, председник Извршног одбора Банке Поштанска штедионица, генералног спонзора ОСС, предводио је делегацију Банке Поштанска штедионица.
Поред Фабија Азеведа, у делегацији Светске одбојкашке федерације били су Стив Татон, руководилац Техничког и развојног сектора FIVB, Алис Кеслер, руководилац Такмичарског сектора FIVB, и Ана Мануелијан, директор корпоративних комуникација FIVB.
Вук Карановић, извршни директор ЦЕВ, предводио је делегацију запослених у Европској одбојкашкој конфедерацији.
Церемонији прославе су присуствовали представници фудбалског, кошаркашког, рукометног, ватерполо и атлетског савеза Србије.
– Сећајући се оних који су пре 100 година утемељили одбојку у Србији и оних који су нам и касније доносили неизмерну срећу и понос, некада и непреспаване ноћи, али свакако освајајући медаље за нашу отаџбину, сећамо се оних који су имали веру да ће успети, оних који су имали љубав према спорту и према нашој држави. Наши људи, поред онога што човек оствари у приватном послу или играјући за клуб, ипак највише памте оно што се уради играјући за репрезентацију. На тај начин спортисти се уписују у колективно памћење или сећање нације. То је правило на овим просторима кроз историју и до данашњег дана. Урадити нешто за колектив и за нацију највеће је достигнуће, колико год глобализација покушавала да фаворизује појединца као општу вредност, ипак се у Србији вековима улази у историју само ако се нешто значајно урадило за народ и државу. – нагласио је Милош Вучевић, председник Владе Републике Србије и рекао да ће држава наставити да помаже одбојкашки спорт на све начине, укључујући и изградњу Националног одбојкашког центра.
– Групна дела која су учинили велики људи према држави и народу треба да буду у служби два циља – први је да промовишемо и подржавамо личности које су ванредне и посебне, као што сте ви славом овенчани спортисти, који сте узор и инспирација младим генерацијама, а други је да сваки посао треба да служи, осим личном и успеху отаџбине и народа, да нас по томе памте и када физички престанемо да постојимо.
Вучевић је нагласио да намерно неће спомињати ниједно име посебно јер би се сигурно огрешио о неког кога не би споменуо, али је напоменуо да сви, јер смо сви држава, треба да улажемо у младе генерације и будуће шампионе.
– Национални одбојкаски центар, али и сви они који ће у њему радити биће база свих наших будућих одбојкашких победа. Само заједно можемо допринети развоју, зато толико данас улажемо у спорт, у награде за медаље, стипендије и спортску инфраструктуру. И не само кад је врхунски спорт у питању, сваки сат или дан који су неки дечак или девојчица за ових 100 година провели на одбојкашким теренима је успех државе и свих нас. Не смемо занемарити ни оне које не остварују врхунске резултате. И они су део ове приче која траје један век, од првог сервиса, до последњег смеча. Нека се прича настави, нека буде победа. – поручио је Вучевић.
– У претходних 100 година одбојка је у нашој земљи постала симбол заједништва, тимског духа, храбрости и упорности. Кроз успоне и падове, кроз сваку победу и пораз, овај спорт је повезивао људе без обзира на разлике и пружао шансу за лични и тимски раст. Некадашње генерације предвођене легендама градиле суи ме Србије у свету. Ти људи нису само врхунски спортисти, већ и амбасадори нашег спорта. Они су заслужни што је одбојке постала глобални феномен. Медаље са Олимпијских игара и бројне титуле на светској и европској сцени мотивишу генерације да наставе традицију својих претходника. – истакао је Ђула Мештер, председник ОСС, и захвалио се Влади Републике Србије и председнику Александру Вучићу на подршци, која ће кулминирати изградњом Националног одбојкашког центра.
– Од првих одбојкашких утакмица у нашој земљи до савремених успеха репрезентација, овај спорт је оставио неизбрисив траг на спортску сцену Србије. Поносни смо на све медаље, титуле и признања, а све то није случајност, већ резултат свакодневног рада, дисциплине и залагања. У наредном период Министарство спорта ће наставити да улаже у развој инфраструцтуре и подршку талентима. Држава Србија је уз српски спорт и одбојке, а Национални центар је круна улагања у одбојку и замајац за наредних 100 година. – поручио је Зоран Гајић, министар спорта у Влади Републике Србије.
– Изузетно сам срећан што сам са вама и што славимо 100 година постојања. Србија је земља одбојке и кад смо видели легенд овог спорта, схватили смо још једном колика сте мотивиација и инспирација. Играте као један тим и то је наш задатак за будућност. Желим Вам од срце све најбоље. – нагласио је Фабио Азеведо, председник Светске одбојкашке федерације, FIVB.
– Част ми је и задовољство што сам вечерас овде са вама. Захваљујем се, јер сте ви инспирација свим генерацијама и нацијама. Ви сте ти који сте идоли овог спорта, ви сте ти који сте учествовали, не само у изградњи српске одбојке, већ увелико обликовали европску и светску одбојку. Честитам вам на свим успесима, које сте имали до сада. Славећи 100 година ваше одбојке, европске одбојке, одајемо почаст и онима који вечерас нису са нама, а својим успесима су допринели развоју овог спорта. Ми се ипак морамо окренути будућности, па вам обећавам да ћемо пратити ваше пројекте, да ћемо радити заједно и писати нову историју. – рекао је Роко Сикирић, председник ЦЕВ.
Међу гостима из иностранства били су Арис Ангелопулос из Грчке и Рафаел Пасквал из Шпаније.
Свечаности су присуствовали освајачи бронзаних медаља на ЕП 1975. и 1979, репрезентативке и репрезентативци различитих генерација, такође освајачи медаља на великим такмичењима, представници клубова, делегати Скупштине ОСС, и запослени у канцеларији ОСС.